Outdoor Season Off to Hot Start

June 27, 2017

Fresh off the whirlwind high school season, London Western got right down to business with the start of the club outdoor season.  AO Combined Events Championships were in Ottawa on June 10-11, AO Jr/Sr Championships were in Windsor on June 17-18, Canada Summer Games Trials were at York University on June 23-25 and the District A Legion Qualifier was in LaSalle on June 23-24.  Midget and youth athletes that have qualified for the District A Team will compete at Legion Provincials in Windsor on July 14th and 15th. From there, athletes will be selected to represent Team Ontario at the Legion National Championships in Brandon, Manitoba. Team Ontario for Canada Summer Games will be announced on July 2nd and those selected will compete in Winnipeg, Manitoba at the 2017 Canada Summer Games.  

(Kate has her eyes on the finish line before racing at the District A meet) 

 

Congratulations to the following athletes on making the District A Team!

 

Adebola Idowa 100/200
Nicola Jackman HJ
Monica Grigore PV
Chris Caruso 100/200/PV
Owen McDonald. Pent
Christy Rizzo PV
Natasha Gubbels SP/HT
Alison Stephens DT
Mackenzie Oke JT
Jonah Zimmer 100/200/400
Adrian Livingston 100/200
Kyle Koyanagi 800/1500
Calum Doherty Octathlon
Cooper Murphy PV
Owen Mueller SP/ DT
Ryland Williamson 400/LJ

(Cooper and Matt with their gold and bronze pole vault medals from District A)

District A Medalists

Atom Girls

Kate Juusola  – 2nd 100m with 15.68s, 3rd 200m with 34.64s

 

Atom Boys

Owen King – 2nd 100m with 15.69s, 1st Long Jump with 3.32m

Evan Leasa – 3rd 200m with 39.63s, 2nd Long Jump with 3.16m

 

Bantam Girls

Jadyn Luna – 2nd 100m with 14.69s, 2nd 200m with 28.90s, 1st Shot Put with 7.68m

Paris McGorman – 2nd 300m with 47.54s

Asha Dlugolecki – 3rd 300m with 49.79s

Kristen Chevers – 1st High Jump with 1.26m

 

Bantam Boys

Jack Schiedel – 2nd 100m with 15.47s, 3rd 800m with 2:35.14, 1st High Jump with 1.35m

Ben Schiedel – 3rd 100m with 15.48s, 3rd 200m with 34.53s, 2nd High Jump with 1.30m

 

Midget Girls

Idowu Adebola – 1st 100m with 13.09s, 1st 200m with 27.34s

Monica Grigore – 1st Pole Vault with 2.95m, 3rd 80mH

Nicola Jackman – 1st High Jump with 1.60m

Megan Langhorn – 2nd Pole Vault with 2.50m

Kristyn Kistulinec – 1st Javelin Throw with 25.31m, 2nd Shot Put with 10.52m, 3rd Discus Throw with 20.11m

Amanda Veroude – 2nd Discus Throw with 20.78m, 2nd Hammer Throw with 21.16m

 

Midget Boys

Chris Caruso – 2nd 100m with 11.80s, 2nd 200m with 24.40s, 1st Pole Vault with 3.15m

Owen McDonald – 2nd 300m with 38.09s, 2nd 100mH with 15.71s, 2nd Pole Vault with 3.15m

 

Youth Girls

Sabrena Small – 3rd 100m with 13.08s, 3rd 200m with 26.96s

Sabrina Gigante – 3rd 100mH with 15.79s

Christy Rizzo – 1st Pole Vault with 3.10m

Oliva Walker – 1st High Jump with 1.49m

Victoria Quance – 3rd High Jump with 1.35m

Natasha Gubbels – 1st Hammer Throw with 44.27m (NEW MEET RECORD), 2nd Shot Put with 12.10m

Megan McCurdy – 3rd Shot Put with 11.16m

Alison Stephens – 1st Disucus Throw with 36.91m

Mackenzie Oke – 1st Javelin Throw with 37.86m

Laura Kelley – 2nd Javelin Throw with 37.29m

 

Youth Boys

Jonah Zimmer – 1st 100m with 11.15s, 3rd 200m with 23.96s, 3rd 400m with 52.81s

Adrian Livingston – 2nd 100m with 11.27s, 1st 200m with 23.16s

Ryland Williamson – 1st 400m with 50.99s, 3rd Long Jump with 6.01m

Kyle Koyanagi – 1st 800m with 2:02.61, 2nd 1500m with 4:08.79

Calum Doherty – 1st High Jump with 1.80m, 2nd Long Jump with 6.02m, 3rd Shot Put with 12.53m

Matt Ballantyne – 3rd High Jump with 1.70m

Cooper Murphy – 1st Pole Vault with 3.90m

Matt Veroude – 3rd Pole Vault with 2.85m

Owen Mueller – 1st Shot Put with 12.96m, 1st Discus Throw with 43.58m

Christian Panhuis – 2nd Discus Throw with 41.59m

Matthew Greidanus – 1st with 28.49m, 3rd Javelin Throw with 38.91m

 

Canada Summer Games Trials Medalists

Locky Butcher – 2nd 110mH with 14.67s

Josh Mather – 2nd Javelin with 57.51m

Will Christodoulou – 3rd Javelin with 57.32m

Mackenzie Josie – 2nd Discus with 48.25m, 3rd Shot Put with 15.34m

Lynton Lam – 2nd Pole Vault with 3.70m

Ramzi Abdulahi - 1st 400m with 48.13s

 

AO Combined Events Championships Medalists

Calum Doherty – 1st Youth Boy’s Decathlon

Josh Mather – 1st Junior Men’s Decathlon

Megan Dunn – 1st Junior Women’s Decathlon

 (Adam wins the Jr. Men's 100 in a windy 10.50s)

AO Jr/Sr Championships

Junior Women

Lynton Lam – 1st Pole Vault with 3.81m

 

Junior Men

Ruach Padhal – 3rd 800m with 1:52.36

Mark Bujnowski – 2nd Shot Put with 16.87m, 1st Discus Throw with 57m

Matt MacNeill – 3rd Triple Jump with 13.43m

Adam Nalywaiko – 1st 100m with 10.50s

 

Senior Women

Sara Villani – 3rd Discus Throw with 31.28m

Caroline Ehrhardt – 1st Triple Jump with 13.41m

Alicia Smith – 3rd Triple Jump with 13.02m

Madie Wilson-Walker – 2nd 100m Ambulatory with 15.23s

Katty Abran – 1st 100m Wheelchair with 19.62s, 1st 400m Wheelchair with 1:20.24

 

Senior Men

Taylor Stewart – 1st Pole Vault with 4.70m

Locky Butcher – 3rd High Jump with 1.95m

 

Congratulations to all our athletes who competed! Good luck to those competing at the Jr/Sr Nationals next week in Ottawa and those competing at the RCL Provincials in Windsor the following week.

Please reload

Recent Posts

June 25, 2019

June 10, 2019

May 28, 2019

November 30, 2018

November 12, 2018

Please reload

Archive
Please reload

London Western Track and Field Club Logo

© 2018 by London Western Track and Field Club.