WOSSA

May 28, 2019

Congrats to all those that competed at WOSSA last week.  Next stop is OFSAA Regionals at Jacob Hespeler SS in Cambridge May 31-June 1.   Here's how we did at WOSSA...

 

Gold: 21

Silver: 28

Bronze: 18

Total Medals: 67

OFSSA West Regional Qualifiers: 55

 MIka Bosnjak was flying high at WOSSA, finishing 2nd in LJ, with a leap of 6.60m

 

 

Midget

Girls

Jadyn Luna (Medway) 3rd 80mh, 3rd 300mh, 4th 200m

Daniela Beckett (Mother Teresa) 2nd 80mh, 1st Pole Vault

Lisa Caruso (Oakridge) 3rd Pole Vault, 2nd Long Jump

Maya Tesseyman (Saunders) 6th Discus, 5th Shot Put 

Amber Judge (MDHS) - 1st TJ, 2nd PV, 3rd LJ

Brianna Rand (Dorchester) - 1st 300mH, 4th TJ

 

Boys

Connor Maclean (MDHS) - 1st 100mH, 1st 300mH

 

Junior

Girls

Adebola Idowu (Bessette) 4th 100m

Faith Rose (CCH) 3rd 200m, 5th 100m

Wilna Gray (CCH) 7th 200m, 7th 100m

Brooke Lawlor (Oakridge) 7th 800m, 4th 1500m

Helene Bouffard (Saunders) 1st PV, 4th 300mH, 8th 800m

Victoria Lamb (STA) 4th 3000m, 2nd 2000mSC

Thalia Baptista (Bruyere) 6th 80mH

Ashley Dunn (STA) 6th 300mH

Rachel Johnson (STA) 2nd TJ

Tyler Larson (Banting) 2nd SP, 2nd DT

Liv Sands (Oakridge) 3rd SP, 7th DT

Alison Terrio (MTS) 8th SP, 9th DT

Amy Schmit (Medway) 1st JT, 6th SP, 5th DT

 

Boys

Ryan Abey (STA) 2nd 100m, 2nd 200m

Mason Mcready (Medway) 7th LJ, 8th 100m

Nolan Silvester (Oakridge) 2nd 800m, 7th 1500m

Ian Young (Oakridge) 4th 1500m, 2nd 3000m

Zach Haygarth (Oakridge) 6th 1500m, 6th 3000m

Jacob Austin (CCH) 1st 100mH, 5th 300mH

Logan Gensens (Medway) 2nd TJ, 2nd PV, 3rd LJ

Will Graham (Medway) 1st TJ, 4th LJ

Sam Morrow (MTS) 2nd SP, 2nd DT

 Lily Spoozak of CCH took home gold in SG Shot Put

 

 

Senior

Girls

Sabrena Small (Laurier) 1st 100m, 1st 200m

Taylor Pranger (Strathroy) 8th 100m

Rachel Okeke (CCH) 6th 100m, 7th 200m

Melanie McColl (MTS) 9th 100mH, 4th 100m

Breanna Roberts (Lucas) 10th 400m

Sarah Catania (STA) 8th 400m

Clarissa Sladek (Medway) 2nd 1500m, 1st 3000m, 4th 800m

Emma Young (Oakridge) 3rd 1500m, 3rd 3000m

Tori Bouck (Banting) 2nd 3000m

Emma Hendriksen (Holy Cross) 2nd HJ, 3rd 100mH, 2nd LJ

Monica Grigore (Oakridge) 3rd PV

Megan Langhorn (Oakridge) 1st PV

Lauren Hurrell (Bessette) 1st PV

Sarah Chevers (STA) 5th PV

Chloe Knox (Lucas) 1st LJ, 1st TJ

Holly Knox (Lucas) 3rd LJ, 5th TJ

Miranda Cox (Lucas) 2nd TJ

Lily Spoozak (CCH) 1st SP, 2nd DT

Makayla Roy (Stratford NW) 1st JT, 3rd SP, 5th DT

Lucy Tesseyman (Banting) 3rd DT

 That's Owen McDonald taking gold in senior boys pole vault

 

Boys

Ryan Smith (Saunders) 6th 200m

Chris Caruso (Oakridge) 2nd PV, 6th 400m

Matthew Lynk (Beal) 6th 800m, 8th 400m

Eric Hill (STA) 1st 800m, 6th 1500m

Kyle Koyanagi (Laurier) 2nd 800m, 2nd 1500m

Tyrone Traher (South) 4th 800m, 5th 1500m

Owen Leatherdale (Laurier) 6th 2000mSC, 5th 800m

Eric Klassen (Banting) 3rd 3000m, 3rd 1500m

Aaron Canfield (Huron Park) 4th 1500m, 4th 3000m

Matthew Mason (Laurier) 2nd 3000m, 8th 1500m

Justin Sanders (STA) 5th 3000m, 9th 1500m

Eric Chevarie (MTS) 9th 110mH

Matt Veroude (Strathroy) 4th PV, 6th 110mH

Owen McDonald (Strathroy) 1st PV, 7th 400mH

Ethan Cruz (STA) 1st HJ

Tommy Hong (JPII) 3rd PV

Mika Bosnjak (Oakridge) 2nd LJ

Christian Panhuis (Banting) 2nd SP, 3rd DT

Ryan Garret (Holy Cross) 4th DT

Owen Mueller (STA) 2nd DT, 5th SP

Please reload

Recent Posts

June 25, 2019

June 10, 2019

May 28, 2019

November 30, 2018

November 12, 2018

Please reload

Archive
Please reload

London Western Track and Field Club Logo

© 2018 by London Western Track and Field Club.